Meža īpašniek pārbaudi savu priežu mežu!

Līdz ar saulaino un silto pavasari, kad mostas daba, atgriežas gājputni, arī mežā ir parādījušies mazi kaitnieki, īpaši priežu mežos.


Lielais priežu smecernieks (Hylobius abietis) — smecernieku dzimtas (Curculionidae) suga. sastopams kopā ar vidējo priežu smecernieku (H.pinastri) un lielo egļu smecernieku (H.piceus). Šo smecernieku pieaugušās vaboles papildbarošanās laikā apgrauž skujkoku mizu un ir postīgas skujkoku stādījumiem un paaugai. no radniecīgajiem un pēc izskata līdzīgajiem sveķotājsmecerniekiem atšķiras ar to, ka taustekļi piestiprināti smecera galā. ķerm. (gar. 8,2—16,5 mm) tumšbrūns vai sarkanbrūns, klāts ar paretām rūsgandzeltenām līdz rūsganām zvīņām, kas uz segspārniem veido 2—3 ne visai skaidras, pārtrauktas šķērsjoslas.
 
Vecām vabolēm zvīņas ir noberztas. Segspārnu rievas visā gar. vienādi platas un dziļas un sastāv no taisnstūrainām bedrītēm. Priekškrūšu vairodziņš vairāk garš nekā plats un klāts ar sīkiem punktiņiem jeb bedrītēm. Rudenī, ziemā vai pavasarī cirsto skujkoku izcirtumos vaboles ielido papildus baroties, kopulēt un dēt aprīļa—maija sākumā. Mātītes ierokas zemē un 1—6 cm resnās saknēs izgrauž caurumiņus, kuros iedēj 1—2 olas 3—10 cm dziļumā. Kāpuri līdz 25 mm gari, balti ar brūnu galvas kapsulu, parādās VI. Tie saknēs grauž līdz 150 cm garas un līdz 9 mm platas ejas. Ziemo attīstības vietā. Nākamā gada jūnija beigās—jūlija sākumā iekūņojas.
 
Kūniņas stadija ilgst 12—22 dienas. Jaunās vaboles jūlija beigās ir pieaugušas. Siltās vasarās tās atstāj attīstības vietas un līdz ziemošanas sākumam oktobrī izcirtumā ir stipri postīgas. Vecās vaboles izcirtumā var dzīvot 2—4 g., postīgākas ir pirmā gada pavasarī un vasarā. gk. kaitē priežu sausieņu izcirtumos, arī citu skujkoku izcirtumos un tiem piegulošās pl., var kaitēt arī citos meža tipos. Smecernieku skaits gk. atkarīgs no skujkoku ciršanas intensitātes. olas un kāpurus iznīcina plēsīgie laupītājmušu (Asilidae) un samtmušu (Thereviidae) kāpuri, kā arī tumšie jātnieciņi Bracon brachycerus un B.hylobii. vaboļu galv. ienaidnieki ir sīkie zīdītāji (sikspārņi, ciršļi, eži), putni (sīļi, zaļās vārnas, dzilnas, dzeņi), kā arī celmmušas (Laphria). Skujkoku stādījumus no bojājumiem aizsargā, lietojot ķīm., meh. vai agrotehn. aizs. paņēmienus. Stādu aizs. lieto insekticīdus. Pirms stādīšanas stādu virszemes daļu mērcē vai miglo, izmantojot 0,5—1,75% preparāta fastaka emulsiju vai citu piretroīdu. Mehāniskai stādu aizs. lieto īpašus plastmasas apvalkus. Stādījumu aizs. var izmantot 30 cm dziļu ķeramgrāvīti, kas senāku stādījumu norobežo no svaiga skujkoku izcirtuma. vaboles ar atraktantu (satur a pinēnu un etanolu) var ievilināt ķerammizās vai slazdos.
 
Dabā smecernieki nodara postījumus priedītēm un izskatās kā zemāk redzamajos attēlos. Lieluma ziņā ir vien tik lieli kā saspraudītes, tāpec iespējams ir grūti pamanāmi.
 
 
 
*http://letonika.lv/groups/default.aspx?title=lielais%20prie%C5%BEu%20smecernieks/37617
 

Jaunākās ziņas